W marcu 2015 roku z wielką satysfakcją ogłosiliśmy na naszej stronie www.celiakia.pl, że w sklepach sieci Biedronka pojawi się 7 produktów oznaczonych symbolem Przekreślonego Kłosa. Dzisiaj w ofercie sieci znajduje się około 90 produktów licencjonowanych. To imponujące osiągnięcie. Czy długoterminowe plany rozwoju zakładają dalsze poszerzanie oferty bezglutenowej?

 Biedronka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, stale poszerzając i urozmaicając ofertę, dostosowując ją do ich zmieniających się potrzeb i do trendów rynkowych. Dbamy także, aby nasza oferta była atrakcyjna dla osób ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi. Dlatego Biedronka zaczęła oferować produkty bezglutenowe licencjonowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej jako jedna z pierwszych sieci handlowych w Polsce. Od tego czasu, jak Pani wspomniała, znacząco rozszerzyliśmy ten asortyment. Produkty bezglutenowe są dostępne w naszych sklepach zarówno w ofercie stałej, jak i podczas czasowych akcji tematycznych, np. w lipcu były prezentowane w ramach folderu W formie każdego dnia. Zamierzamy w dalszym ciągu konsekwentnie rozwijać tę kategorię produktów.

Ze względu na dużą liczbę sklepów sieci Biedronka produkty bezglutenowe stały się znacznie bardziej dostępne, a ich ceny przystępniejsze. To duża, odczuwalna zmiana dla konsumenta bezglutenowego, który do niedawnazaopatrywał się prawie wyłącznie w sklepach ze zdrową żywnością. Czy ten trend się utrzyma?

 Jednym z filarów naszej strategii jest oferowanie wysokiej jakości produktów w przystępnych cenach. Możemy potwierdzić, że będziemy nadal trzymać się tej drogi. Ze względu na skalę naszej działalności mamy możliwość dotarcia do dużej liczby klientów i zapewnienia im produktów w atrakcyjnych cenach.

Na zamkniętej grupie facebookowej prowadzonej przez Stowarzyszenie wymieniane są między innymi informacje o bezglutenowych nowościach na rynku.  Nie brakuje tam także informacji, że nie zawsze produkty z Wykazu znajdują się w ofercie danego sklepu sieci Biedronka. Co może zrobić konsument bezglutenowy, aby w jego najbliższym sklepie były dostępne licencjonowane produkty?

Produkty bezglutenowe są dostępne zarówno w stałym asortymencie, jak i w ofertach czasowych. Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszych sklepów. Jesteśmy również otwarci na sygnały od naszych klientów, dlatego prosimy o zgłaszanie wszelkich uwag i sugestii telefonicznie bądź mailowo do biura obsługi klienta, czynnego całą dobę we wszystkie dni tygodnia.

Wiem, że wiele było już na ten temat rozmów, ale nie mogę się oprzeć pytaniu o pizzę bezglutenową i bezlaktozową. Zresztą liczby mówią same za siebie. Gdy w listopadzie 2016 roku ogłosiliśmy na Facebooku informację o dostępności pizzy w sklepach Biedronka, okazało się, że ta informacja została odczytana przez 43 000 osób i 67 razy udostępniona. Z kolei przy kolejnej akcji in-out z pizzą w roli głównej ta informacja została odczytana już przez 100 000 osób i 137 razy udostępniona odbiorców tej informacji było już 100 000 i 135 udostępnień. Czy jest szansa, aby ten produkt pojawił się w stałej ofercie sieci?

 To oczywiście dla nas bardzo ważne, że wspomniany produkt cieszył się tak dużym zainteresowaniem części naszych klientów. Bierzemy pod uwagę takie sygnały ze strony konsumentów przy konstruowaniu naszej oferty. W związku z tym, obserwując aktualne trendy i mając na uwadze spełnianie rosnących oczekiwań klientów, nie wykluczamy, że produkty z oferty czasowej cieszące się największym zainteresowaniem zostaną wprowadzone do naszego stałego asortymentu.

Działalność Jeronimo Martins w Polsce to nie tylko sieć sklepów Biedronka, ale także prężnie rozwijające się drogerie Hebe. W ich ofercie znajdują się między innymi przeznaczone dla kobiet w ciąży suplementy diety. Czy chcieliby je Państwo także objąć licencją? Pytam o to, gdyż na polskim rynku nie ma dostępnych suplementów ze znakiem Przekreślonego Kłosa, a temat ciąży kobiet z celiakią jest jednym z wiodących w dziewiątym numerze magazynu „Bez glutenu”.

 Drogerie Hebe to przede wszystkim szeroka oferta kosmetyków i produktów do pielęgnacji. Produkty spożywcze i suplementy diety stanowią raczej uzupełnienie asortymentu. Dla kobiet w ciąży jest to na przykład kwas foliowy, bardzo w tym okresie ważny dla zdrowia i rozwoju dziecka. Podkreślamy jednak, że możliwość objęcia licencją jest zależna od producentów i dostawców, którzy oferują produkty przeznaczone dla osób z celiakią.

Ze względu na to, że niektóre ze wspomnianych produktów dostępne są w stałym asortymencie drogerii Hebe, a inne stanowią część ofert czasowych sieci, ich dostępność może się różnić.

Bez wątpienia można stwierdzić, że Biedronka jest krajowym liderem, jeżeli chodzi o ofertę produktów ze znakiem Przekreślonego Kłosa dostępną pod marką własną w sieci handlowej. To zaszczytne miejsce, ale i duże wyzwanie na przyszłość. Czy konsumenci bezglutenowi mogą liczyć na dalszy rozwój oferty bezglutenowej?

 Podejmujemy wiele starań, aby oferta Biedronki spełniała potrzeby jak największej liczby Polek i Polaków, w tym osób ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi. Z pewnością nasza oferta będzie coraz bardziej interesująca.

 

Dziękuję bardzo za rozmowę

 

Barbara Domaracka